Zakupy w Sukiennicach

W centralnej części okazałego Głównej Rynku Krakowa stoi piękna renesansowa budowla. To słynne Sukiennice. Pierwsze kramy na rynku stały krótko po wytyczeniu go w XIII wieku. Były to zapewne drewniane, skromne konstrukcje, być niechroniące nawet przed deszczem.

W XIV wieku król Kazimierz III Wielki wystawił w ich miejsce murowane, gotyckie sukiennice. Początkowo były to dwa rzędy kamiennych kramów stojących naprzeciw sobie. Wraz z latami sukiennice ulegały licznym przemianom. Dziś to przepiękny budynek z pięknym łukowatym sklepieniem.

Nazwa i pamiątki

A skąd taka nazwa? Początkowo handlowano tutaj suknem, stąd etymologia nazwy tego pięknego budynku. Z latami pojawiało się coraz więcej produktów, którymi tutaj handlowano. Dziś główną kategorią produktów to szeroko rozumiane pamiątki. Od biżuterii, rzeźb i obrazów, ubrań do ciupag czy kufli.

Oddział Muzeum Krakowa

W rozległych pomieszczeniach sukiennic można odnaleźć również odnaleźć Informację Turystyczną oraz wejście do unikalnych podziemi Krakowskiego rynku. Jest to oddział Muzeum Krakowa wraz ze wspaniałą atrakcją Podziemia Rynku.

Godziny otwarcia

Sukiennice zamknięte są w poniedziałek. To dzień odpoczynku, po wymagających weekendach. W pozostałe dni tygodnia sukiennice są otwarte, a wstęp oczywiście bezpłatny. Otwierane sa o godzinie 10, a zamykane o godzinie 18 w środę, czwartek i niedzielę i o godzinie 19 we wtorki, piątki i soboty.

Może Ci się spodoba...