Katedra na Wawelu, tam, gdzie pochowani są królowie Polski

Katedra na Wawelu to zabytkowa, romańska budowla znajdująca się w Krakowie, na Wawelu. Jest to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w Polsce i jest uważana za symbol narodowy. Katedra na Wawelu została wybudowana w XI wieku, a jej wygląd był wielokrotnie przekształcany w ciągu wieków. Obecnie budowla ta jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych w Polsce i jest znana z licznych zabytków, takich jak m.in. sarkofagi królewskie czy też skarbiec katedralny. Katedra na Wawelu jest miejscem koronacji i pochówku wielu polskich królów oraz ważnych postaci historycznych. Jest ona także ważnym miejscem kultu religijnego i jest często odwiedzana przez turystów z całego świata.

Ceny wstępów

Ceny biletów wstępu do Katedry na Wawelu zależą od rodzaju zwiedzania oraz od wieku osoby zwiedzającej. Obecnie (2022) ceny biletów wstępu są następujące:

  • Bilet normalny: 35 złotych
  • Bilet ulgowy: 25 złotych (przysługuje osobom młodzieży w wieku do 26 lat oraz osobom niepełnosprawnym)
  • Bilet rodzinny: 85 złotych (przysługuje 2 osobom dorosłym i 2 dzieciom w wieku do 18 lat)

Ceny te dotyczą zwiedzania Katedry na Wawelu w dni powszednie. W weekendy oraz w święta ceny biletów mogą ulec zmianie. Warto sprawdzić aktualne ceny na stronie internetowej Katedry na Wawelu lub uzyskać informacje bezpośrednio w kasie biletowej.

Co można tutaj zobaczyć?

W Katedrze na Wawelu można zobaczyć wiele ciekawych zabytków i obiektów związanych z historią Polski. Najważniejsze z nich to bodaj sarkofagi królewskie m.in. Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego czy Władysława Jagiełły.

W Skarbcu Katedralnym przechowywane są cenne zabytki, takie jak m.in. korona królewska, berło i insygnia królewskie oraz liczne szaty królewskie i biskupie.

Warto sprawdzić aktualne ceny biletów na stronie internetowej Katedry na Wawelu lub uzyskać informacje bezpośrednio w kasie biletowej.

Kaplica Zygmuntowska

Kaplica Zygmuntowska to zabytkowa kaplica znajdująca się na Wawelu w Krakowie. Jest ona jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych w Polsce i słynie z licznych dzieł sztuki sakralnej zgromadzonych w jej wnętrzu. Kaplica Zygmuntowska została wybudowana w latach 1519-1533 na polecenie króla Zygmunta I Starego jako miejsce spoczynku dla niego i jego żony Bony. Kaplica ta jest ozdobiona licznymi dekoracjami artystycznymi, takimi jak m.in. freski, rzeźby i witraże.

Może Ci się spodoba...