Smok, który żył pod Wawelem

Kraków to miasto pełne historii i legend. Jedną z najsłynniejszych jest legenda o Smoku Wawelskim, który według przekazów miał mieszkać w podziemiach wawelskiego wzgórza i polować na mieszkańców miasteczka. Choć legenda ta ma już kilka wieków, wciąż fascynuje mieszkańców i turystów odwiedzających Kraków.

Legenda o smoku wawelskim

Smok Wawelski to jedna z najstarszych legend polskich. Została spisana po raz pierwszy w XIII wieku. Według niej, pod wawelskim wzgórzem żył kiedyś straszliwy smok, który terroryzował okolicznych mieszkańców, gdyż ludzkie mięso było jego przysmakiem. Ludzie co jakiś czas ofiarowali mu bezbronną ofiarę, by zaspakajać jego głód i gniew.

Jednak pewnego dnia do Krakowa przybył młody rycerz imieniem Krak, który postanowił zabić smoka i uwolnić miasto. Dzielny śmiałek wpadł na chytry pomysł. Wziął barana i wypchał go siarką. Smok, gdy go zjadł (barana 🙂 ) to tak zapragnął ugasić swoje pragnienie, że wypił pół Wisły i pękł. Tym sposobem rycerz ocalił mieszkańców od nieproszonego gościa.

W niektórych przekazach tym śmiałkiem nie jest rycerz, a sam król Krak, w innych zaś jego brat czy szewczyk Dratewka lub Skuba. Tak czy inaczej, legenda o Smoku Wawelskim stała się jedną z najsłynniejszych legend krakowskich i symbolem miasta. Obecnie na Wawelu można zobaczyć pomnik smoka, który upamiętnia tę legendę.

Pomnik smoka wawelskiego

Rzeźba Smoka Wawelskiego to jedno z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa i jedno z największych atrakcji turystycznych miasta. Znajduje się ona u stóp Wawelu, przy wejściu na wzgórze niedaleko smoczej jamy. Pomnik ten jest dziełem rzeźbiarza Bronisława Chromego i został odsłonięty w 1972 roku. Pomnik przedstawia smoka z otwartą paszczą i długim ogonem. Jego ciało jest pokryte gęstymi łuskami, a w paszczy przerażające zębiska. Pomnik ten jest ogromny, ma ponad 10 metrów długości i waży ponad 2 tony.

Rzeźba Smoka Wawelskiego stał się popularnym miejscem spotkań i zdjęć dla turystów odwiedzających Kraków. Wokół pomnika znajduje się także mały skwer i kilka ławek, na których można usiąść i odpocząć, a także zobaczyć piękny widok na Wawel czy zakole Wisły.

Kiedy smok zieje ogniem?

Smok Wawelski, ku uciesze najmłodszych zieje prawdziwym ogniem. Dzieje się to w regularnych odstępach, co 10 minut. W internecie można znaleźć informację, że dzieje się tak przez całą dobę.

Jaskinia pod Wawelem

Smok stoi przed wejściem do jaskini. Słynie ona z tego, że według legendy miała być miejscem, w którym mieszkał Smok Wawelski. Jaskinia pod Wawelem jest dostępna dla zwiedzających i odpłatnie można po niej pochodzić. Czynna jest codziennie od 10. Zamykana jest o różnych porach w zależności od pory roku.

Wejście do Smoczej Jamy mieści się na Wawelu, przy baszcie Złodziejskiej. Wychodzi się właśnie nieopodal pomnika smoka Wawelskiego. Trasa prowadzi przez około 60-metrowy, oświetlony korytarz z trzema komorami, z których najwyższa ma aż 10 metrów wysokości.

Smok Wawelski na mapie Krakowa

Może Ci się spodoba...